• Hello Members, This forums is for DV lottery visas only. For other immigration related questions, please go to our forums home page, find the related forum and post it there.

A successful interview in Macedonia

Sebb99

New Member
Hi, everyone! I would like to share my story with you.

I was scheduled for an interview in the American embassy in Skopje, Macedonia. The appointment was at 8:00 am. I went there an hour earlier but they told me that I should come exactly at 8:00 am. So, I went to the nearest restaurant, had a breakfast and went back in front of the embassy at 7:30 am and just stood there. In a few minutes, people who had appoitments for different visas started to show up. A man came out from the embassy with a list and started to call our names. I was the first on it.

I entered the embassy and went to the immigration room. There was a man who checked my documents. He then told me to wait for my name to be called. I waited for a good 30 minutes before my name was called. I went to the window with my documents. The man at the window took them and told me to go to another window to pay the fee. I paid 775$ and came with the bill. He told me to take a seat and wait for the interview with the consul.

I waited for another 40 minutes or more and my name was called by the consul. I went to the window. He congratulated me for being selected. He asked me about my education. He said that I wrote that I was enroled in the State University in Macedonia and asked for my index. I gave it to him. We then talked a little more about that and asked me if I was going to college in the US. I said that I would like to go to college, so he was satisfied with my answer. We were talking for some time when suddenly he said: "Well, you can come back in two days to pick up your visa. Good luck in the United States of America." I thanked him a lot and left.

Well, that's my story! :)

I wish all of you the best of luck and God bless you all!
 
Hi, everyone! I would like to share my story with you.

I was scheduled for an interview in the American embassy in Skopje, Macedonia. The appointment was at 8:00 am. I went there an hour earlier but they told me that I should come exactly at 8:00 am. So, I went to the nearest restaurant, had a breakfast and went back in front of the embassy at 7:30 am and just stood there. In a few minutes, people who had appoitments for different visas started to show up. A man came out from the embassy with a list and started to call our names. I was the first on it.

I entered the embassy and went to the immigration room. There was a man who checked my documents. He then told me to wait for my name to be called. I waited for a good 30 minutes before my name was called. I went to the window with my documents. The man at the window took them and told me to go to another window to pay the fee. I paid 775$ and came with the bill. He told me to take a seat and wait for the interview with the consul.

I waited for another 40 minutes or more and my name was called by the consul. I went to the window. He congratulated me for being selected. He asked me about my education. He said that I wrote that I was enroled in the State University in Macedonia and asked for my index. I gave it to him. We then talked a little more about that and asked me if I was going to college in the US. I said that I would like to go to college, so he was satisfied with my answer. We were talking for some time when suddenly he said: "Well, you can come back in two days to pick up your visa. Good luck in the United States of America." I thanked him a lot and left.

Well, that's my story! :)

I wish all of you the best of luck and God bless you all!
Ti si od Makedonija???
Zboruvas makedonski???
Ako odgovorot e da, bi sakal da pozboruvam so tebe...
Pozdrav i cekam odgovor...
 
Zdravo MK,
konecno posle moi 7 prakanje i 4 od mojata sopruga = 11, go dobivme toa pismo, stigna pri kraj na Maj so broj DV2010EU10xxx, inaku znam za mnogu ljuge koi prethodnite godini dobivale i broevi od 16xxx, 20xxx, sto pretpostavuvam znaci deka gi prakaat vo branovi no definitivno i juni e vo igra.
Vi posakuvam sreka na site koi gi cekate svoite zeleni karti.
 
Zdravo MK,
konecno posle moi 7 prakanje i 4 od mojata sopruga = 11, go dobivme toa pismo, stigna pri kraj na Maj so broj DV2010EU10xxx, inaku znam za mnogu ljuge koi prethodnite godini dobivale i broevi od 16xxx, 20xxx, sto pretpostavuvam znaci deka gi prakaat vo branovi no definitivno i juni e vo igra.
Vi posakuvam sreka na site koi gi cekate svoite zeleni karti.
Zdravo,

Fala ti mnogu...I ti cestitam uste ednas...BRAVO!!!
A kazi mi pismoto sto vi stignalo kon krajot na maj bilo lani, taka???
Sekako ne bilo ovaa godina???
Prasuvam, zosto nema skoro nieden makedonec na forumov, pa za godinava neznam kako
ke bide...Neznam, mozebi ti znaes: Ima nekoj dobieno sega zasega NL vo Makedonija???

Pozdrav, uste ednas.........
 
Zdravo MK,
konecno posle moi 7 prakanje i 4 od mojata sopruga = 11, go dobivme toa pismo, stigna pri kraj na Maj so broj DV2010EU10xxx, inaku znam za mnogu ljuge koi prethodnite godini dobivale i broevi od 16xxx, 20xxx, sto pretpostavuvam znaci deka gi prakaat vo branovi no definitivno i juni e vo igra.
Vi posakuvam sreka na site koi gi cekate svoite zeleni karti.
Eve uste ednaS...Sega razbrav deka ste dobile ovaa godina...Bas super, cestitam uste ednas...Cestitam i za brojot, definitivno ke odite na intervju...
Koga ke ima nesto novo, pisete obavezno...

Pozdrav,
 
Zdravo MK,
konecno posle moi 7 prakanje i 4 od mojata sopruga = 11, go dobivme toa pismo, stigna pri kraj na Maj so broj DV2010EU10xxx, inaku znam za mnogu ljuge koi prethodnite godini dobivale i broevi od 16xxx, 20xxx, sto pretpostavuvam znaci deka gi prakaat vo branovi no definitivno i juni e vo igra.
Vi posakuvam sreka na site koi gi cekate svoite zeleni karti.

Cestitam i vi posakuvam mnogu sreka vo ponatamosnata procedura koja da ne ve plasam ama e dosta iscrpuvacka.Imate dosta nizok broj pa zatoa vednas popolnete gi aplikaciite vnimatelno i cekajte go vtoroto pismo. Ne bi bilo loso da si gi fotokopirate aplikaciite za sebe za koga ke treba da spremate dokumenti da ne zaboravite sto ste napisale.Ne sakaat lagi voopsto i se proveruvaat.Moeto prvo pismo go dobiv lani vo maj a duri ovoj maj stignav na intervju zamislete samo kakvo dooolgo iscekuvanje?! Inaku da vi kazam deka ste sigurni dobitnici na vizite dokolku gi ispolnuvate nivnite osnovni baranja i dokolku na intervjuto gi pokazete site potrebni dokumenti koi ke bidat vsusnost potkrepa na ona sto ke go potpolnite vo aplikaciite.Barajte vo isto vreme i garantno pismo(form I 134) bez koe ne mozete nisto.Ako vi e potreben sovet slobodno prasajte.
Uste ednas so sreka!!!
 
Blagodaram na cestitkite, i se nadevam deka ke ne ima mnogu ovaa godina, vo sekoj slucaj ke gi zapisuvam novosti, Ana cestitki za zelenata karta (sigurno cuvstvoto e dobro).
Prvite Formulari gi prativme za edna nedela, inaku dobitnik e mojata sopruga a imame i malo dete. Kako uslov ke go napiseme nejzinoto obrazovanie (pri kraj e so posdiplomski).
Ana, bidejki se uste ti e sveza procedurata za kakvo garantno pismo (I 134) stanuva zbor, vo finansiska smisla ili rabotna ponuda i dali za Makedonija baraat iznos na devizna smetka kako nekoja garancija. Inaku po forumite se naveduva deka treba da stojat na smetka barem nekolku meseci pred intervjuto (vistina ?), inaku od forumite zabelezav deka za Zapadno Evropsite zemji toa ne e baranje.

Odnapred blagodaram
 
Zdravo MK,
konecno posle moi 7 prakanje i 4 od mojata sopruga = 11, go dobivme toa pismo, stigna pri kraj na Maj so broj DV2010EU10xxx, inaku znam za mnogu ljuge koi prethodnite godini dobivale i broevi od 16xxx, 20xxx, sto pretpostavuvam znaci deka gi prakaat vo branovi no definitivno i juni e vo igra.
Vi posakuvam sreka na site koi gi cekate svoite zeleni karti.
Dali znaete dali ima nekoj drug dobieno vo Makedonija ovaa godina NL???
Pozdrav,
 
Zdravo,
se nadevam deka ke ima mnogu od Makedonija, so ogled deka minatata godina ako ne se lazam brojkata bese okolu 280. Forum-ov po se izgleda ne e dovolno poznat (toa e i mojot slucaj, go doznav pred dve nedeli), taka da toa e i pricinata sto nema tolku poraki.
Pozdrav
 
Zdravo,
se nadevam deka ke ima mnogu od Makedonija, so ogled deka minatata godina ako ne se lazam brojkata bese okolu 280. Forum-ov po se izgleda ne e dovolno poznat (toa e i mojot slucaj, go doznav pred dve nedeli), taka da toa e i pricinata sto nema tolku poraki.
Pozdrav
Blagodaram na informacijata.........
Pozdrav,
 
Blagodaram na cestitkite, i se nadevam deka ke ne ima mnogu ovaa godina, vo sekoj slucaj ke gi zapisuvam novosti, Ana cestitki za zelenata karta (sigurno cuvstvoto e dobro).
Prvite Formulari gi prativme za edna nedela, inaku dobitnik e mojata sopruga a imame i malo dete. Kako uslov ke go napiseme nejzinoto obrazovanie (pri kraj e so posdiplomski).
Ana, bidejki se uste ti e sveza procedurata za kakvo garantno pismo (I 134) stanuva zbor, vo finansiska smisla ili rabotna ponuda i dali za Makedonija baraat iznos na devizna smetka kako nekoja garancija. Inaku po forumite se naveduva deka treba da stojat na smetka barem nekolku meseci pred intervjuto (vistina ?), inaku od forumite zabelezav deka za Zapadno Evropsite zemji toa ne e baranje.

Odnapred blagodaram

Postdiplomskite studii na soprugata se gooolem plus za vas taka sto mislam deka ako imate samo I-134 ke nemate problem voopsto.
Da objasnam : ima tri uslovi od koi barem eden mora da go ispolnuvate:
1 da imate garantno pismo od nekoj USA drzavjanin koj bi pokazal dovolno sredstva deka moze da ve izdrzuva vo prvite 3 do 6 meseci
2 ponuda za rabota od tamu (za bilo koj od vas) i
3 smetka vo bankata kako dokaz deka imate dovolno sredstva da se izdrzuvate tamu vo prvite meseci(barem 1mesec pred intervjuto da se parite na smetkata i dvajcata da bidete potpisnici)
znaci nivna cel e da bidat sigurni deka stom vie otidete tamu nema da stanete tovar na drzavata tuku ke mozete vednas da opstoite.
Za I-134 poopsirno mozes da najdes na stranata na USCIS ili ednostavno na google pisi Form I 134.
Nie gi ispolnuvavme site uslovi t.e. se pogriziv da gi imam site dokumenti pa zatoa na intervjuto ne me prasaa nisto samo mi rekoa Cestito i So sreka.
garantnoto pismo bese od vujko mi , soprugot imase ponuda za rabota od eden drugar sto ima tamu kompanija i plus vo banka imavme (pozajmivme) okolu 11000 evra. E pa sega videte sto mozete od ova da obezbedite pa ako nesto ne vi e jasno povelete prasajte
Pozdrav
 
Ana, blagodaram na sovetot, sigurno i sama znaes deka informacii od prva raka se besceneti !! Se nadevam deka ke ispolnime barem dva uslova od tie tri.

Pozdrav i sigurno ke imam uste po nekoe prasanje.
 
Zdravo na site, eve i jas dobiv NL pred 3 dena, i pocnavme so soprugot da gi popolnuvame DS230.

Ana bidejki gledam deka rabotite ti se svezi, bi te zamolila da mi pomognes za nekoi raboti.

1.DS230 Part 2 - prasanje 29. Name and adress of Petitioner? Sto tocno se pisuva tuka?

2.Koga tocno treba da se isprati I-134,vsusnost kade i koga ja spomnuvame nasata garancija-garantnoto pismo?

Odnapred golemo blagodaram
Irena
 
Zdravo na site, eve i jas dobiv NL pred 3 dena, i pocnavme so soprugot da gi popolnuvame DS230.

Ana bidejki gledam deka rabotite ti se svezi, bi te zamolila da mi pomognes za nekoi raboti.

1.DS230 Part 2 - prasanje 29. Name and adress of Petitioner? Sto tocno se pisuva tuka?

2.Koga tocno treba da se isprati I-134,vsusnost kade i koga ja spomnuvame nasata garancija-garantnoto pismo?

Odnapred golemo blagodaram
Irena
Irena,
Vi cestitam od sesrce...BRAVO...
Popolnete gi formularite cekajte vtoro pismo...
Se nadevam deka Ana brzo ke vi odgovori...
So Gospod napred...
Pozdrav,
 
Zdravo na site, eve i jas dobiv NL pred 3 dena, i pocnavme so soprugot da gi popolnuvame DS230.

Ana bidejki gledam deka rabotite ti se svezi, bi te zamolila da mi pomognes za nekoi raboti.

1.DS230 Part 2 - prasanje 29. Name and adress of Petitioner? Sto tocno se pisuva tuka?

2.Koga tocno treba da se isprati I-134,vsusnost kade i koga ja spomnuvame nasata garancija-garantnoto pismo?

Odnapred golemo blagodaram
Irena


sorry sto docnam...inace so sreka neka vi e!
eve sto jas sum napisala vo mojata aplikacija :
1. pod Petitioner se podrazbira imeto i adresata na onoj sto ja potpolnuva aplikacijata- vo slucajov tvoeto ili na soprugot no treba da go zapises istoto ime i na negovata aplikacija t.e. na cie ime e dobieno toa ime se zapisuva
2. I-134 e garantno pismo koe NE SE ISPRAKA NIKADE tuku go imas nabaveno i treba da go pokazes na intervjuto.

se nadevam pomognav
p.s. koga ke gi popolnete aplikaciite obavezno fotokopirajte gi za sebe da imate orientacija podocna koi dokumenti ke vi bidat potrebni
i napravete si otpis na forumov koj Case Number ste i sl.
cao
 
Irena cestitki i od mene,
inaku okolu popolnuvanjto na formularite moze da vidis primer na popolneti formulari DS230, na web stranata zelenalutrija. Web stranata e nesto kako ovoj forum samo na srpski. Znaci ima skenirani formulari, so toa sto tie se od pred 4-5 godini i rasporedot na prasanjata e razlicen no gore dolu istite prasanja se naogaat tamu.
Pozdrav
 
Ana imam nekolku prasanja ako bi sakala da mi kazes:

1. So penkalo gi popolnivte formularite?
2. Kade se slikavte?
3. Po koja posta gi prativte pismata vo Kentucky?

fala odnapred
pozdrav
 
Браво македончиња! ;) Ви посакувам мноогу среќа!!

Ме интересира нешто, дали можам да аплицирам сега на 18 години? И ако случајно добијам дали ќе може да го искористам green card понатаму или ќе мора да се замине веднаш? Затоа што планирам додека сум на факултет секоја година да праќам апликација. Или можеби е подобро после факултет поради поголемите поени?

Ви благодарам.
 
Top